História a pôvod

FAQ

Odkiaľ pochádza teakové drevo?

Teak (odborne Tectona grandis ) je strom vysoký až 50 metrov a patrí do čeľade železníkovitých rastlín. Priemer kmeňa je od 40 do 100cm, pričom je bez konárov až do výšky približne 20 metrov.
Listy teakového stromu dosahujú v priemere až 75 cm a vyznačujú sa oválnym tvarom. Výraznou črtou je tvrdosť dreva, porovnateľná s tvrdosťou európskeho duba, vďaka čomu sa teakový strom nazýva aj „indický dub“.

Teak pôvodne pochádza zo zmiešaných lesov v Thajsku, Barme a Indii, čo znamená, že aj napriek mnohým tvrdeniam nejde o strom z tropického pralesa. Oblasťou s najväčším prirodzeným výskytom teaku je Barma, dnešné Mjanmarsko.

Najväčšiu pozornosť tomuto stromu venovali Holanďania, ktorí ho pestovali vo veľkom rozsahu vo svojich bývalých kolóniách v oblasti dnešnej Indonézie. V súčasnosti sa pestuje predovšetkým na veľkých plantážach juhovýchodnej Ázie a tiež celosvetovo v tropických oblastiach.

Vlastnosti teakového dreva ho predurčili na použitie pri stavbe lodí, v 50. a 60. rokoch 20. storočia zohrával výraznú úlohu pri výrobe interiérového nábytku a dnes je mimoriadne vyhľadávaný na realizáciu exteriérových terás a záhradného nábytku.

Čím je teakové drevo také špeciálne?

Vyznačuje sa extrémnou hustotou ( 680 kg/m³ ) a prirodzene vysokým obsahom oleja a kaučuku a dokáže odolávať poveternostným podmienkam, červotočom, plesniam, hubám.

Teak je hlavne veľmi tvrdé a ťažké drevo s vysokou životnosťou. Niet pochýb o tom, že pri rozhodovaní o vytváraní záhradného nábytku v našej spoločnosti práve táto vlastnosť zohrala výraznú úlohu.
Pracujeme na tom, aby sme zákazníkom prinášali tú najvyššiu kvalitu a teakové drevo nám dáva možnosti tvorby vďaka vysokej odolnosti voči poveternostným podmienkam.

Login

Registrácia

Vaše osobné údaje spracúvame za účelom umožnenia čo najlepšieho možného užívateľského používania tejto webovej stránky, aby sme mohli spravovať prístup na Vaše konto a na ďalšie účely, ktoré sú popísané v časti pravidlá ochrany súkromia. pravidlá ochrany súkromia.

Žiadne produkty v košíku.