Starostlivosť

FAQ

Starostlivosť o teakové drevo

Pri starostlivosti o teakový nábytok je potrebné rozlišovať medzi klasickým – „plantážovým” teakovým drevom a „recyklovaným”teakom. Rozdiel je zjavný hneď na prvý pohľad – zatiaľ čo klasické teakové drevo je hladké, povrch recyklovaného teaku je „vrásčitý” s ryhami a priehlbeninami. Recyklovaný v tomto prípade rozhodne neznamená rozdrvené a opäť zlepené drevo. Myslíme tým drevo, ktoré už bolo dlhé roky použité napríklad v pilónoch mostov alebo trámoch budov a my sme sa pokúsili opäť mu „vdýchnuť dušu”. Jediným rozdielom pri pravidelnej údržbe medzi týmito dvomi druhmi teaku je, že recyklovaný teak sa nebrúsi, nakoľko nie je možné plochu s tak štruktúrovaným povrchom jednoliato obrúsiť a zároveň zachovať jeho pôvodný charakteristický vzhľad.

V prípade, že ste zástancami „vintage” štýlu, poteší vás správa, že vás sa „jarná príprava na sezónu” netýka. Ak uprednostňujete záhradný nábytok s patinou, stačí ak ho necháte neošetrený počas sezóny na slnku. Drevo bude pôsobením slnka blednúť a šednúť. Myslite však na to, že v prípade znečistenia (mastnota, fľaky od vína, vtáčí trus) bude odstránenie vzniknutých fľakov podstatne náročnejšie. Olejovanie teakového nábytku síce jeho životnosť nepredĺži, ale umožní vám obdobné situácie v drvivej väčšine prípadov vyriešiť bez následkov.

Čistenie teakového dreva

Pri bežnom používaní čistite nábytok mokrou handrou, pri znečistení je osvedčený spôsob utretie handrou namočenou v mydlovej vode a následné utretie mokrou handrou s čistou vodou. Týmto spôsobom sa vám podarí odstrániť drvivú väčšinu škvŕn, ak ste ich utreli hneď a ak bol nábytok na začiatku sezóny naolejovaný. V prípade, že škvrna je odolnejšia, skúste použiť prostriedky určené na čistenie teakového dreva.

KLASICKÝ – PLANTÁŽOVÝ TEAK

Pri olejovaní akéhokoľvek teakového dreva naším olejom je dôležité zdôrazniť, že po naolejovaní dôjde k zvýrazneniu kresby dreva a stmavnutiu, ktoré v priebehu roka postupne bledne. Nielen preto pri plantážovom (klasickom) teaku odporúčame pred olejovaním vždy nábytok prebrúsiť , aby po naolejovaní neprebrúseného nábytku nedošlo k ešte väčšiemu zvýrazneniu fľakov a usadených nečistôt.
Ošetrenie plantážového teaku je ideálne vykonávať každoročne na jar čiže pred sezónou. Pred prvým použitím samozrejme teakové výrobky prebrusovať nemusíte, každú ďalšiu sezónu z estetického hľadiska prebrúsenie odporúčame.
Uvedieme pár užitočných rád, aby výsledný efekt naplnil vaše očakávania:
• Pri údržbe prosím používajte primerané ochranné pracovné pomôcky
• Brúsenie a olejovanie odporúčame vykonávať v exteriéri alebo v dobre vetranej miestnosti
• Po vybalení produktu z krabice odporúčame olejovanie až po 24 hodinách – počas tejto doby sa zrovná vnútorná vlhkosť produktu s okolitou vlhkosťou
• Pred prvým použitím teakový nábytok dôkladne povysávajte so štetinovým nástavcom a poutierajte vlhkou mikrovláknovou handrou. Po uschnutí môžete pristúpiť k olejovaniu
• Brúsiť a olejovať sa odporúča hlavne pohľadové plochy, ak však ošetríte všetky plochy nábytku nič tým nepokazíte.
• Po každom otvorení plechovky oleja nezabudnite olej dôkladne premiešať (ideálne plastovou špachtlou so strednou šírkou). Svetlú usadeninu budete vidieť aj v úplne novej plechovke.
• Odporúčame natrieť iba jednu vrstvu oleja – neaplikujte viac vrstiev, mohli by sa vytvoriť lesklé škvrny
• Ohľadom množstva nanášaného oleja sa držte pravidla, že „menej je viac”. Snažte sa olej roztierať na čo najväčšiu plochu a skúste predchádzať vzniku stekancov. Pri aplikácii oleja je praktické na rovné plochy používať hubku, na rohy a „zákutia” vám lepšie poslúži štetec.
• TIP: ideálne je nanášať teakový olej hubkou a následne len “prebehnúť” plochým štetcom nasucho (štetec nenamáčame do oleja). Olej sa tým podarí naniesť rovnomernejšie
• Po naolejovaní teakové drevo vyschne do pár hodín, ideálna doba je 24 hodín
• Pri brúsení používajte brúsny papier so zrnitosťou 180, v prípade „hlbšieho” znečistenia alebo nedodržiavania každoročného ošetrovania začnite s brúsnym papierom 120 a následne zľahka prebrúste 180 tkou
• Brúsenie môžete vykonať ručne alebo elektricky. V prípade používania el./aku náradia odporúčame excentrickú brúsku na dierovaný brúsny papier s odsávaním (dostatočne dobrú brúsku kúpite aj v obchodnom reťazci v sume okolo 25 €). Odsávanie prachu a dierovaný brúsny papier vás ušetrí od častého „vyklepávania” brúsneho papiera a nadmerného prachu. Na brúsenie nepoužívajte vŕtačky nakoľko pri vysokých otáčkach by ste mohli prehriatim dreva dosiahnuť „zavretie pórov” a aplikovaný olej by nevsiakol do dreva.
• Vždy prebrúste celú plochu, nesústreďte sa len na lokálny fľak – nezabudnite, že olej rozdiely ešte zvýrazní
• Pri použití el./aku náradia preferujte rovné pomalé pohyby v smere vlákna

RECYKLOVANÝ TEAK

Recyklovaný teak neodporúčame brúsiť brúsnym papierom ani čistiť tlakovým čističom. V prípade nutnosti skúste v prvom kroku použiť špeciálne prípravky na čistenie teakového dreva. Ak sa predsa len rozhodnete pre tlakový čistič, nikdy nepoužívajte vysoký tlak a rotačný nástavec – mohli by ste poškodiť vlákna dreva. Nastavenie tlaku, správnu vzdialenosť a správnu voľbu nástavca vždy najprv vyskúšajte na nepohľadovej strane výrobku. Po očistení nábytku je potrebné ho nechať dokonale preschnúť (aspoň 48 hodín počas teplých slnečných dní). Ak nábytok naolejujete a nebude dostatočne preschnutý, môže dôjsť k vzniku plesní. Snažili sme sa vám priblížiť návod na údržbu čo možno najpodrobnejšie a obšírne, avšak v praxi je celý proces jednoduchý a ľahko zvládnuteľný.
V prípade akýchkoľvek otázok vám samozrejme ochotne poradíme – je v našom záujme, aby vám u nás zakúpený teakový nábytok vydržal čo najdlhšie v super kondícii.

Môžem nábytok z umelého ratanu nechať v exteriéri?

Nábytok z umelého ratanu môžete používať v exteriéri, avšak pri trvalom a intenzívnom slnečnom žiarení môže dochádzať k poškodeniam.
Podušky odporúčame počas dažďa alebo studených ročných období uskladniť v interiéri.

Ako sa mám starať o ratanový nábytok?

Stačí, ak nábytok občas vyčistíte vlhkou handrou alebo v prípade potreby jemným čistiacim prostriedkom.

Môžem ratanový nábytok vystaviť v exteriéri?

Náš nábytok je po dlhý čas odolný proti poveternostným vplyvom, UV žiareniu. Pri dlhotrvajúcom a intenzívnom slnečnom žiarení ale môže dôjsť s poškodeniu výpletu.

Ak je nábytok na exponovanom mieste, napríklad pod skleneným prekrytím, môžu vzniknúť i vyššie teploty ako +50 stupňov Celzia, ktoré zapríčiňujú poškodenie výpletu. Majte preto toto na zreteli pri umiestnení ratanového nábytku.

Ako môžem chrániť môj záhradný nábytok pred dažďom, snehom alebo mrazom?

Náš nábytok odoláva teplotám v rozmedzí od -10 stupňov až po + 50 stupňov a preto môže bez problémov prezimovať aj v exteriéri. V zime však odporúčame chrániť nábytok prostredníctvom nepremokavých ochranných obalov. Rovnako odporúčame chrániť podušky pred dažďom a počas studených mesiacov skladovať v interiéri.

Ktorý teakový olej je správny?

Nami odporúčaný olej nájdete tu.

Login

Registrácia

Vaše osobné údaje spracúvame za účelom umožnenia čo najlepšieho možného užívateľského používania tejto webovej stránky, aby sme mohli spravovať prístup na Vaše konto a na ďalšie účely, ktoré sú popísané v časti pravidlá ochrany súkromia. pravidlá ochrany súkromia.

Žiadne produkty v košíku.