Starostlivosť
FAQ
Pri starostlivosti o teakový nábytok je potrebné rozlišovať medzi klasickým – „plantážovým” teakovým drevom a „recyklovaným”teakom. Rozdiel je zjavný hneď na prvý pohľad – zatiaľ čo klasické teakové drevo je hladké, povrch recyklovaného teaku je „vrásčitý” s ryhami a priehlbeninami. Recyklovaný v tomto prípade rozhodne neznamená rozdrvené a opäť zlepené drevo. Myslíme tým drevo, ktoré už bolo dlhé roky použité napríklad v pilónoch mostov alebo trámoch budov a my sme sa pokúsili opäť mu „vdýchnuť dušu”. Jediným rozdielom pri pravidelnej údržbe medzi týmito dvomi druhmi teaku je, že recyklovaný teak sa nebrúsi, nakoľko nie je možné plochu s tak štruktúrovaným povrchom jednoliato obrúsiť a zároveň zachovať jeho pôvodný charakteristický vzhľad.
V prípade, že ste zástancami „vintage” štýlu, poteší vás správa, že vás sa „jarná príprava na sezónu” netýka. Ak uprednostňujete záhradný nábytok s patinou, stačí ak ho necháte neošetrený počas sezóny na slnku. Drevo bude pôsobením slnka blednúť a šednúť. Myslite však na to, že v prípade znečistenia (mastnota, fľaky od vína, vtáčí trus) bude odstránenie vzniknutých fľakov podstatne náročnejšie. Olejovanie teakového nábytku síce jeho životnosť nepredĺži, ale umožní vám obdobné situácie v drvivej väčšine prípadov vyriešiť bez následkov.
Pri bežnom používaní čistite nábytok mokrou handrou, pri znečistení je osvedčený spôsob utretie handrou namočenou v mydlovej vode a následné utretie mokrou handrou s čistou vodou. Týmto spôsobom sa vám podarí odstrániť drvivú väčšinu škvŕn, ak ste ich utreli hneď a ak bol nábytok na začiatku sezóny naolejovaný. V prípade, že škvrna je odolnejšia, skúste použiť prostriedky určené na čistenie teakového dreva.
Pri olejovaní akéhokoľvek teakového dreva naším olejom je dôležité zdôrazniť, že po naolejovaní dôjde k zvýrazneniu kresby dreva a stmavnutiu, ktoré v priebehu roka postupne bledne. Nielen preto pri plantážovom (klasickom) teaku odporúčame pred olejovaním vždy nábytok prebrúsiť , aby po naolejovaní neprebrúseného nábytku nedošlo k ešte väčšiemu zvýrazneniu fľakov a usadených nečistôt.
Ošetrenie plantážového teaku je ideálne vykonávať každoročne na jar čiže pred sezónou. Pred prvým použitím samozrejme teakové výrobky prebrusovať nemusíte, každú ďalšiu sezónu z estetického hľadiska prebrúsenie odporúčame.
Uvedieme pár užitočných rád, aby výsledný efekt naplnil vaše očakávania:
• Pri údržbe prosím používajte primerané ochranné pracovné pomôcky
• Brúsenie a olejovanie odporúčame vykonávať v exteriéri alebo v dobre vetranej miestnosti
• Po vybalení produktu z krabice odporúčame olejovanie až po 24 hodinách – počas tejto doby sa zrovná vnútorná vlhkosť produktu s okolitou vlhkosťou
• Pred prvým použitím teakový nábytok dôkladne povysávajte so štetinovým nástavcom a poutierajte vlhkou mikrovláknovou handrou. Po uschnutí môžete pristúpiť k olejovaniu
• Brúsiť a olejovať sa odporúča hlavne pohľadové plochy, ak však ošetríte všetky plochy nábytku nič tým nepokazíte.
• Po každom otvorení plechovky oleja nezabudnite olej dôkladne premiešať (ideálne plastovou špachtlou so strednou šírkou). Svetlú usadeninu budete vidieť aj v úplne novej plechovke.
• Odporúčame natrieť iba jednu vrstvu oleja – neaplikujte viac vrstiev, mohli by sa vytvoriť lesklé škvrny
• Ohľadom množstva nanášaného oleja sa držte pravidla, že „menej je viac”. Snažte sa olej roztierať na čo najväčšiu plochu a skúste predchádzať vzniku stekancov. Pri aplikácii oleja je praktické na rovné plochy používať hubku, na rohy a „zákutia” vám lepšie poslúži štetec.
• TIP: ideálne je nanášať teakový olej hubkou a následne len “prebehnúť” plochým štetcom nasucho (štetec nenamáčame do oleja). Olej sa tým podarí naniesť rovnomernejšie
• Po naolejovaní teakové drevo vyschne do pár hodín, ideálna doba je 24 hodín
• Pri brúsení používajte brúsny papier so zrnitosťou 180, v prípade „hlbšieho” znečistenia alebo nedodržiavania každoročného ošetrovania začnite s brúsnym papierom 120 a následne zľahka prebrúste 180 tkou
• Brúsenie môžete vykonať ručne alebo elektricky. V prípade používania el./aku náradia odporúčame excentrickú brúsku na dierovaný brúsny papier s odsávaním (dostatočne dobrú brúsku kúpite aj v obchodnom reťazci v sume okolo 25 €). Odsávanie prachu a dierovaný brúsny papier vás ušetrí od častého „vyklepávania” brúsneho papiera a nadmerného prachu. Na brúsenie nepoužívajte vŕtačky nakoľko pri vysokých otáčkach by ste mohli prehriatim dreva dosiahnuť „zavretie pórov” a aplikovaný olej by nevsiakol do dreva.
• Vždy prebrúste celú plochu, nesústreďte sa len na lokálny fľak – nezabudnite, že olej rozdiely ešte zvýrazní
• Pri použití el./aku náradia preferujte rovné pomalé pohyby v smere vlákna
Recyklovaný teak neodporúčame brúsiť brúsnym papierom ani čistiť tlakovým čističom. V prípade nutnosti skúste v prvom kroku použiť špeciálne prípravky na čistenie teakového dreva. Ak sa predsa len rozhodnete pre tlakový čistič, nikdy nepoužívajte vysoký tlak a rotačný nástavec – mohli by ste poškodiť vlákna dreva. Nastavenie tlaku, správnu vzdialenosť a správnu voľbu nástavca vždy najprv vyskúšajte na nepohľadovej strane výrobku. Po očistení nábytku je potrebné ho nechať dokonale preschnúť (aspoň 48 hodín počas teplých slnečných dní). Ak nábytok naolejujete a nebude dostatočne preschnutý, môže dôjsť k vzniku plesní. Snažili sme sa vám priblížiť návod na údržbu čo možno najpodrobnejšie a obšírne, avšak v praxi je celý proces jednoduchý a ľahko zvládnuteľný.
V prípade akýchkoľvek otázok vám samozrejme ochotne poradíme – je v našom záujme, aby vám u nás zakúpený teakový nábytok vydržal čo najdlhšie v super kondícii.
Nábytok z umelého ratanu môžete používať v exteriéri, avšak pri trvalom a intenzívnom slnečnom žiarení môže dochádzať k poškodeniam.
Podušky odporúčame počas dažďa alebo studených ročných období uskladniť v interiéri.
Stačí, ak nábytok občas vyčistíte vlhkou handrou alebo v prípade potreby jemným čistiacim prostriedkom.
Náš nábytok je po dlhý čas odolný proti poveternostným vplyvom, UV žiareniu. Pri dlhotrvajúcom a intenzívnom slnečnom žiarení ale môže dôjsť s poškodeniu výpletu.
Ak je nábytok na exponovanom mieste, napríklad pod skleneným prekrytím, môžu vzniknúť i vyššie teploty ako +50 stupňov Celzia, ktoré zapríčiňujú poškodenie výpletu. Majte preto toto na zreteli pri umiestnení ratanového nábytku.
Náš nábytok odoláva teplotám v rozmedzí od -10 stupňov až po + 50 stupňov a preto môže bez problémov prezimovať aj v exteriéri. V zime však odporúčame chrániť nábytok prostredníctvom nepremokavých ochranných obalov. Rovnako odporúčame chrániť podušky pred dažďom a počas studených mesiacov skladovať v interiéri.
Nami odporúčaný olej nájdete tu.